top of page

Nitra, milá Nitra,

si škaredá.

Vraj matka slovenských miest. Ako matka na svoj vek však nevyzerá, pripomína skôr zúboženú dvadsiatničku, ktorá má problém so sebaúctou, dôstojnosťou a stráca pud sebazáchovy. Pritom však má taký potenciál - má rieku i kopce, patrí medzi najzelenšie mestá na Slovensku, rozlohou je tak akurát, kompaktné centrum plné histórie, dve vysoké školy plné mladosti a ideálov, na skok do Bratislavy aj do Štiavnických vrchov.

No zdá sa, že jej kvality sa len využívali, bez toho, že by sa jej niečo vracalo. Že sa zabudlo na jej históriu, keď podhradie a centrum pripomínajú parkovisko. Keď rieka je jedna z najšpinavších v strednej Európe a jej spojenie s mestom symbolizuje červený kovový plot po celej dĺžke mesta. Kopce sú síce v chránenej oblasti, no odpadky sa tam válajú voľne..

..keď už sme pri tých odpadkoch

ono sa nemusíme čudovať, že padajú na zem, keď koše nie sú tam, kde ich človek očakáva. Ako napr. táto situácia na Sihoti, pri vstupe do parku, okolo ktorého bežne chodím a obsesívne zbieram odpadky, ktoré hodím cestou domov až do ďalekého košu pri futbalovom štadióne.

Nezaprší a nezaprší

no, bodaj by zapršalo, keď sa voda nemá kde zadržovať a zrážať. Zoberme si, koľko betónu sa vylialo v priemyselnom parku - je to plocha veľká zhruba ako Staré mesto. Betón však vodu nezadrží, naopak, zadržuje teplo. Preto je v meste v lete taký hic, a preto by sme s tým mali niečo robiť.

Zelená je tráva

A nielen futbal je hra. Pohyb je zdravý, aj keď je to len prechádzka v parku, alebo cesta do práce zo Zobora na bicykli. No prejsť mestom inak ako autom nie je tak jednoduché - nedostačujúca alebo zastaraná infraštruktúra, cyklopruhy do stratena a chodníky ako v starom Ríme - vyšlapané v hline.

You shall not pass.

Gandalf na Štúrovej síce nestojí, no prejsť z jednej strany na druhú pripomína cestu do Mordoru. Hlavná dopravná tepna je síce skoro stále zapchatá, no ako chodec nemáte právo voľného prechodu bez semaforu.

Keď v Prahe na Vinohradskej po prechode prechádzam rušnou 4 pruhovou radiálou po ktorej vedie električka, nepripadá mi to ako raketová veda. Auta stoja, chodci chodia.

Chytré mesto je pekné mesto.

Tá hlavná križovatka dobre poslúži ako príklad, čo je v Nitre zle. Kopa betónovej plochy, stromy v kvetináčoch, zámkovú dlažbu nahradili abstraktné vzory asfaltových záplat, reklamný smog znemožňuje orientáciu, cyklisti tam majú hrúzu a chodci sa radšej rýchlo skryjú v nákupnom centre. Čo keby kvetináče nahradilo stromoradie, zbytočne široké pruhy pre autá by doplnili 2 pre cyklistov, reklama by bola regulovaná a budovy aj chodníky opravené?

Čierna diera

Tak volám túto bezútešnú časť mesta, keď cez Pešiu kráčam Pod agáty alebo do parku. Prejdete cez prechod po Mostnej a šup - ste nikde. Neviete, či je to parkovisko, skládka, no-go zóna alebo ste kúsok od Župného námestia v historickom jadre. Pritom by stačil chodník a prechod..

Most pre ľudí

Prechádzku mestom zakončíme v parku, pozrieme sa aj na tú rieku, ktorú stále máme, no dostanete sa cez ňu po polorozpadnutom úzkom moste, kde rozmýšlate, ako sa vyhnete všetkým cyklistom, mamičkám s kočíkmi alebo bežcom. Je úzky, ako aj chodník pri rieke, na ktorý nadväzuje. Ľudia majú túto časť mesta radi, poďme si ju spraviť príjemnejšiu.

Nitra 2042

Čo s kasárňami pod Zoborom? Čo s areálom Agrokomplexu? A čo tu bude o 20 rokov? Je dobré mať viziu, čo s mestom ďalej. Stavať bytovky po kusoch na konci mesta situáciu nerieši, naopak, dobré mesto je kompaktné. A dobré mesto ma plán, ako sa bude rozvíjať. 

Paper.NR.36.PNG

Spolu, patrične.

Všetky tieto veci ale nevyriešime, pokiaľ sa naše sily nespoja. Či už je to užšia komunikácia mesta s jeho obyvateľmi, alebo dohoda medzi jednotlivými zložkami, ktoré mesto vedú.

Ešte niečo?

Niečo by sa našlo. Mestom žijem, mestom chodím a keď narazím na jeho nedostatky, tak sa rád zamýšlam nad tým, ako by sa dali veci zlepšiť. Tu sú 3 príklady.

Veselé fasády Nitra juraj kusy
kebybolokeby S.jpg
Kotolne Klokočina Nitra juraj kusy

Veselé fasády

Sídliská sú neoddeliteľnou súčasťou miest väčšiny post-socialistických krajín a žije v nich veľká časť obyvateľov nielen Nitry. Ich kvality sú však často prehliadané kvôli dobe ich vzniku. A možno aj preto ich ľudia radi vyfarbujú všetkými (ne)predstavitelnými kombináciami - no možno by stálo za to vrátiť panelákom striedmosť a jednoduchosť im vlastnú.

PRIOR

Inštaláciou vo verejnom priesotre som chcel upozorniť na kvality tohto domu, okolo ktorého denne prechádzame, no vidíme už len smutné torzo pôvodnej budovy. Tiež mi príde smutná stigmatizácia domov z tohto obdobia, ktoré mnohí z nás označujú za "komunistické ohavy", bez toho aby sme ich vnímali v kontexte súdobej svetovej architektúry - OD PRIOR alebo areál SPU totiž patria k hodnotným domom neskorej moderny.

Kotolne Klokočina

Tým, že sa najväčšie sídlisko v Nitre pripojí na centrálny rozvod tepla, zostane zhruba 20 objektov kotolní nevyužitých - čo je skvelá príležitosť vdýchnuť im nový život zmenou ich využitia. Takže či už parkovací dom, cyklodielňa s komunitnou záhradou alebo galéria pouličného umenia - stavby sú už hotové, chýba im už len náplň.

bottom of page